Warsztaty medialne

Już po raz drugi 26.04.2017 r. w Brzozowie odbyły się warsztaty dla maturzystów, które były przygotowanie i przeprowadzone przez pracowników Katedry Pedagogiki Medialnej oraz Studenckie Koło Naukowe „Matriks”. Celem warsztatów było pokazanie uczniom liceum, jakie zagrożenia niosą media społecznościowe i jak się przed nimi chronić. Jest to grupa szczególnie narażona na negatywne oddziaływanie Internetu, której często brakuje wiedzy o tym, jak pozytywnie wykorzystać go w komunikacji, zdobywaniu informacji i dla rozrywki. Chcąc przybliżyć to zagadnienie pracownicy katedry pedagogiki medialnej przygotowali prezentacje na o różnej tematyce. Warsztaty rozpoczął dziekan dr hab. Ryszard Pęczkowski, prof. UR wraz z prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska, kierownikiem Katedry Pedagogiki Medialnej. To wystąpienie dotyczyło pokazania czym zajmuje się pedagogika medialna, wyjaśnienia pojęć związanych z mediami oraz zachęceniem do studiowania tego kierunku na naszym uniwersytecie. Natomiast prodziekan wydziału pedagogicznego ks. dr hab. Janusz Miąso, prof. UR mówił o pozytywnych i negatywnych stronach korzystania z Internetu i portali społecznościowych. Ważny aspekt związany z mediami i korzystaniem z Internetu omówił mgr Piotr Karaś. Wspomniał o potencjalnych zagrożeniach pojawiających się w sieci, m. in. o różnego rodzaju wirusach, programach hakerskich. Kolejna prezentacja dr Marka Hallady dotyczyła wpływu mediów na odbiorców. Narzędziem do tego wykorzystywanym jest barwa, dźwięk, kształty. Poznaliśmy dzięki temu tajniki i moc działania reklamy jak i fotografii, która może mieć zaskakujące przesłanie, czasem bardzo głębokie. Nasi najlepsi studenci i jednocześnie członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Matriks” zabrali głos w temacie działań i zabezpieczeń na portalach społecznościowych a szczególnie na Facebooku. Jest tam bardzo dużo możliwości: użytkownik może komunikować się z innymi, dzielić tym, co mu się podoba, wyrażać swoją opinię, tworzyć i dołączać do grup o podobnych zainteresowaniach. Facebook jest darmowym portalem, na którym mogą założyć konto osoby, które ukończyły 13 lat.  Na Facebooku można znaleźć swoich znajomych i śledzić ich profile, dlatego bardzo ważne jest by kontrolować, co inni mogą zobaczyć na Twoim profilu. Ważne jest by na początku korzystania z portalu zapoznać się z regulaminem. Jeden z zapisów dotyczy licencji przyznawanej Facebookowi na dodawane zdjęcia. Akceptując regulamin zgadamy się na dowolne, nieodpłatne wykorzystywanie zdjęć znajdujących się na portalu. Licencja ta obowiązuje dopóki zdjęcia nie zostaną usunięte z portalu (Ci, którzy udostępnili zdjęcie również muszą je usunąć). Warto wiedzieć o tym, że z Facebooka możemy wylogować się zdalnie. W każdej chwili możemy wejść w ustawieniach w miejsca logowania i mamy podgląd wszystkich urządzeń, na których jesteśmy zalogowani: Facebook mówi nam o tym, na jakim urządzeniu, z jakim systemem operacyjnym a nawet podaje w jakiej lokalizacji nastąpiło logowanie. Tam możemy zakończyć aktywność na dowolnym urządzeniu. Na zakończenie warsztatów zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie na uwiecznienie tego wydarzenia.

15 odpowiedzi do “Warsztaty medialne”

1. you are in reality a just right webmaster. The site loading velocity is amazing.
    It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork.
    you’ve performed a excellent task in this subject!

2. I see you don’t monetize your page, don’t waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
    You can use the best adsense alternative for any type of website
    (they approve all websites), for more details
    simply search in gooogle: boorfe’s tips monetize your website

3. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
    every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment.
    There has to be an easy method you are able to remove me from that service?
    Cheers!

4. Hello. I have checked your ur.edu.pl and i see you’ve
    got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank hi in google.
    But you can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human, just search in google: miftolo’s tools